Afrika Yaban Köpeği

Afrika Yaban Köpeği  köpekgiller (Canidae) familyasından Afrika’da yaşayan vahşi bir köpek türüdür.Bilimsel ismi Lycaon pictus “alacalı kurt” anlamına gelir ve bu adı postunun çok alacalı olmasından alır.

Temel rengi siyah olmasına rağmen, bütün vücudu kahverengi, sarı, beyaz ve kırmızımsı lekelerle kaplıdır. Post rengi her bireyde farklı dağılım gösterir. Böylelikle hiçbir köpek eşit olarak görünmez. Kürkü kısa, yer yer dökülmüş olduğundan, bazı yerlerinde çıplak et görünebilir. İri ve yuvarlak kulaklı, postu siyah, sarı ve beyaz benekli alacalı, son derece yırtıcı bir hayvandır. Kafası dahil uzunluğu 90 cm’dir. Buna ek olarak 35 cm kuyruk gelir. Yerden omuz yüksekliği 70 cm’dir. Ağırlığı ise yaklaşık 25 Kg tutar. Bu ebatları ile çakal ile kurt arasında bir yer edinir. Zebra,geyik vb. hayvanlar da bu yırtıcı hayvanın avı olabilirler.

Afrika yaban köpeği, köpeklerinin en saldırganı ve tehlikeli olanıdır. Et ile beslenir. Çok et ile beslendiğinden kemik yapısı ve çene yapısı kuvvetlidir. Çenesi uzun olduğu için rahat beş tonluk bir basınç yapabilir. Yani bir ısırıkla bir filin hortumunu kökünden koparıp atabilir.

Afrika Yaban Köpeği çiftleşme süresi yaklaşık sekiz saattir ve gözlerden uzak bir yerde mağara içlerinde ya da çukurlarda çiftleşirler. Genellikle çiftleştikleri yerde doğum yapar çocuklarını orda büyütürler.Çocuklarını dünyaya getirdikten sonra yaklaşık altı ay tek besinleri süt olur. Bu altı ay dolduktan sonra süt ile ek besin olarak et ile beslenirler. Bir altı ay dolduktan sonra sütten kesilir ve kendi avlarını yemelerini öğretir. Genellikle yavrulara avlanmayı sürünün en baskını lider yapar. Bazen ava katılırlar. Yavrular iki yaşına geldiklerine anneleri onları doğaya salarlar. Doğaya salınan kardeşler hiç ayrılmaz ve kendi sürülerini kurarlar bazen de bir sürüye katılırlar. Yaşadığı bölge Büyük Sahra’ya ve Büyük Savana’ya yayılmışlardır.

Video için: http://www.zoovidi.com/memeliler/afrika-yaban-kopegi

Benzer yazılar