Cam Kurbağa

Cam Kurbağa (Centrolenella valerioi Dunn)  Cam Kurbağa ismi saydam derisinden dolayı özellikle karnın alt bölgesinde iç organlarının gözükmesinden dolayı bu ad verilmiştir. Genelde Venezuella da bulunan yeşil grimsi bir kurbağadır. Saydam derisi sayesinde  açıkça kalp, karaciğer ve sindirim sistemini görebilirsiniz.Kosta Rika çevresinde 14 farklı cam kurbağa türü bulunuyor.

Cam-kurbağa2

 

Orta ve Güney Amerika’nın ormanlarında görülen cam kurbağaları nehir ve derelerin civarındaki ağaçların tepelerinde yaşıyor, aşağı yalnızca üremek için iniyor.

Cam kurbağalarının adı, organlarını açıkça gösteren şeffaf karnından kaynaklanıyor. Bu pigment eksikliğinin nedeni bilim insanları için hâlâ gizemini koruyor.

Yeşil rengi ise, gece ortaya çıkan kurbağaların gün boyunca yaprakların alt kısmında, kamufle bir şekilde kalabilmesini sağlıyor.Kolombiya’daki Los Andes Üniversitesi ikiyaşamlı uzmanı Andrew Crawford, erkek cam kurbağalarının alanlarını korumaya çok düşkün olduğunu ve kendi bölgelerine giren erkeklerle şiddetli kavgalara tutuştuklarını söylüyor. Crawford araştırmayı gerçekleştiren ekip içinde yer almıyor.

Kosta Rika’nın yüksekliği 400-800 metre arasında değişen dağlık ormanlarında yaşıyor. Kosta Rika’daki kurbağaları inceleyen biyolog Steven Whitfield’e göre burası ikiyaşamlılar için son derece uygun bir ortam.

Bu bölgeler, aynı zamanda ölümcül chytrid mantarının da en yaygın olduğu yerler. Çalışmada yer almayan National Geographic araştırmacısı Whitfield, hayvanın derisi için zararlı olan bu mantarın Kosta Rika’da ve dünya genelinde 1980’lerden bu yana birkaç kurbağa türünün yok olmasına yol açtığını belirtiyor.

Crawford ise kurbağaların, ormanların yok edilmesi sonucu doğal ortamlarını kaybetmeleri nedeniyle de tehlike altında olduğunu söylüyor. Bu tehlikeler göz önüne alınınca yaşayan bir Kermit bulmak çok daha büyük bir önem kazanıyor. “Çok sayıda türün ortadan kalkmış olabileceği bir ortamda yeni bir tür bulmak müthiş,” diyor.

Cam-kurbağa3

Benzer yazılar