Pangolin (Karıncayiyen)

manis

Pangolin (Karıncayiyen)  Güçlü tırnaklarıyla toprağı ve ağaç kovukların kazarak uzun solucana benzer diliyle termit ve karınca arayan (Malayca pang goling), monotipik pangolinler ya da pullu memeliler (Pholidota) takımının pangolingiller (Manidae) adlı tek familyasınınManis adlı tek cinsinde toplanan memeli hayvanlardır.

Vücutları, kiremit gibi dizilmiş büyük keratin pullar sebebiyle, kozalaksı görünümdedirler. Vücudun yalnızca üst bölümünde olan bu pullar kuyruğun tamamında bulunur. Vücudun pulsuz olan alt kısmı ve bacakların iç tarafı ise kıllıdır. Pullar arasında da kıl vardır.Pangolin top

Başları uzun yapılıdır. Zigomatic yay ortadan kalkmış ya da körelmiş; ptigoidea ise iyi gelişmiştir. Alt çene, basit iki kemik köprü kalacak biçimde körelmiş; angular ve articular çıkıntı yoktur. Bel omurları eklem çıkıntılarından yoksun; köprücük kemiği oluşmamıştır. Kısa yapılı ön üyeleri kazmak için kuvvetli kazıcı tırnaklar taşır; ön ve arka ayaklar 5 ışınlı ve parmakları tırnaklıdır. Dişleri yoktur; dilleri uzun ve solucan şeklindedir. Tükürük bezleri iri yapılı; mideleri çok kaslı ve öğütücü mide dişleri vardır. beynin koklama lobu büyük; büyük beyin ilkel yapılıdır. Midenin iç çeperi keratin çıkıntılıdır.

Pangolinlerin iki kıta üzerinde toplam sekiz türleri bulunur.Dört tür Afrika’da yaşayan: Siyah karınlı pangolin (Phataginus tetradactyla), Beyaz karınlı pangolin (Phataginus tricuspis), Dev Toprak pangolin (Smutsia gigantea) ve Temminck Ground pangolinidir (Smutsia temminckii).

Asya’da bulunan dört tür: Hint pangolin (Manis crassicaudata), Filipin pangolin (Manis culionensis), Sunda pangolin (Manis javanica) ve Çin pangolin (Manis pentadactyla). Bu sekiz tip pangolinde koruma altına alınmıştır. Türleri soyu tükenme tehlikesi altındaki hayvanlardandır.

Gece gezip avlanan hayvanlardır. Gündüzleri genellikle mağaralarda saklanırlar. Toprak üzerinde ya da ağaçta yaşarlar. Yavrular anne tarafından vücut üzerinde taşınırlar. Tehlike anında yuvarlak olmalarıyla tanınırlar. Karınca ve termit yerler.

 

 

Benzer yazılar