Sümsük Kuşu

Sümsük Kuşu (Morus bassanus), önceden Sula bassana olarak isimlendiriliyor olan, Sümsük kuşugiller (Sulidae) familyasından bir su kuşu türüdür.Üreme alanları Kuzey Atlantik’tir. Onlar normal olarak, okyanusa nazır olan uçurumlarda veya küçük kayalık adalarda büyük kolonilerde yuva yaparlar. İskoçya’daki Bass kayalıklarında 20.000 civarında sümsükkuşu, yine St Kilda adasında 100.000 sümsükkuşu ile 50.000 fırtına kuşukuluçka yapar[1] Sümsük çiftleri, birkaç mevsimin üzerinde bir arada kalabilir. Göçmendirler ve uzak güneyde Atlantik’te, en çok kışın denizdedirler. 200 bin çiftten oluşan bir kolonide sümsük kuşu (Sula bassana), ömür boyu bağlandığı eşini sesi sayesinde tanıyabilir.

Yavru kuşlar, ilk yılında koyu kahverengidir ve aşamalı olarak daha çok müteakip mevsimlerde beş yıldan sonra olgunluğa uzanıncaya kadar beyazlaşırlar. Erişkinlerin büyüklükleri 87-100 cm ve kanat açıklıkları 165-180 cmdir. Tüyleri beyaz olup kanat uçları siyahtır. Gagaları açık mavimsidir. Göz, açık mavidir ve etrafı siyah deri ile kuşatılmıştır. Üreme dönemi esnasında baş ve boyun narin bir sarı çok tüylüdür.

 Sümsük (Sümsükkuşu) Sula bassana Gannet.
Yetişkini, siyah kanat uçları dışında bembayazdır. Yüksekten dik olarak suya dalar, avlanan sürüleri uzaktan rahatça tanınır.
Yakından kirli sarı başı ve boynu, gök mavisi, uzun ve güçlü gagası, siyahımsı kahverengi bacakları ve mavi-gri göz derisi gözükür. Eşlerin dış görünüşleri aynıdır.
Genci koyu kahverengi üzerine beyaz beneklidir.
3-4 yılda adım adım erişkinliğe varır. 5 yıldan sonra olgunluğa ulaşırlar.
Sesi pes ve gırtlaksaldır. Koloniler halinde kayalık adalarda yuva yapar, kışın açık denizde yaşar.

http://www.zoovidi.com/kuslar/sumsuk-kusu

Benzer yazılar

Yanıt verin.