Tembel Hayvan

Tembel Hayvan Orta ve Güney Amerika’da yaşayan Megalonychidae, Bradypodidae familyalarına ait 6 türü kapsayan orta büyüklükteki memelilerdir.

Dünyadaki en yavaş memeliler olarak bilinirler. Orta ve Güney Amerika’da ki Yağmur ormanlarında yaşarlar. İki parmaklı ve üç parmaklı olmak üzere toplam 6 türü bulunmaktadır. Hız kabiliyetinden yoksun varlıklardır. Hareketleri ise oldukça yavaştır.Yapılan araştırmalarda dakikada en fazla yarım metre yürüyebildikleri gözlemlenmiştir.

Çok ağır hareket etmelerine rağmen dinlenme vakitleri potansiyelleriyle ters orantılıdır. Günlerinin yarısından çoğunu uyuyarak geçirirler. Kas dokularının zayıf olmasından dolayı da çok çabuk yorulurlar. Bu sebeple tehlikeli durumlarda kolaylıkla savunmasız ve çaresiz düşebilirler.

Tembel hayvanlar orta büyüklükte olan memelilerdendir. Kulakları ufak olduğu için çok belirgin değildir. Bacak ve kolları sıska ve uzundur. Burunları küçük olmasına rağmen gözleri büyüktür lakin kimi zaman bu özellikleri değişkenlik gösterebilir. Kısa ve kalın bir kuyruğa sahiptirler.

Hem hayvansal hem de bitkisel besinlerle beslenebilirler. Cecropia ağaçlarından çok hoşlanırlar. Yaprak,tomurcuk böcek ve küçük canlıların ölü bedenlerini yerler.Sürüngenlerle de beslenebilirler. Sindirim sistemleri farlı olduğu için yedikleri besinleri sindirmeleri uzun olabilmekte ve yiyecek türüne göre bu sindirim 25 günden fazla sürebilmektedir.

Bilim adamlarının çoğu tembel hayvanları Folivora altakımında sınıflandırırken, bazıları onları Phyllophaga grubunda toplar. Bu iki grubun da adı, ilki Latince’de, ikincisi ise Eski Yunanca’da “yaprak-seven” anlamındadır.

Bu metin genellikle ağaçlarda yaşayan tembel hayvanlara ilgilidir. Geçmiş jeolojik zamanlarda, Megatherium[1] gibi büyük yer tembel hayvanlarıGüney Amerika’da ve Kuzey Amerika’nın bazı kısımlarında yaşamışlardır, fakat insanların gelişinden sonra onlar da diğer bazı hayvanlar gibi birden yok olmuşlardır. Bazı kanıtlar, diğer Kuzey Asya, Avustralya, Yeni Zelanda ve Madagaskar faunalarında olduğu gibi, Amerikanmegafaunasının yok olmasında insanların eylemlerinin etkili olduğunu ileri sürmektedir. Bununla beraber, Buz Çağı’nın sonunda meydana gelen eş zamanlı iklim

Genellikle ağaçlarda ters şekilde asılı olarak durdukları için hayatlarının büyük bir kısmını bu şekilde durarak yada çok ağır şekilde hareket ederek geçirirler. Bu sebeple kıllarının yönü diğer memelilerinkine benzemeyerek zıt yönde çıkmıştır. Kılların bu şekilde çıkıyor olması vücut sıcaklığının korunmasında, rüzgarda ve yağmur suyundan az etkilenmede miskine çok fayda sağlar. Kürklerinin rengi gizlenmelerine çok elverişlidir ve genellikle koyu kahverengidir.

Tatlı ve komik görünümlü hayvanlardır. İnsanlara çok ilginç ve komik görünen davranışlarda bulunurlar. Görüntüleri böyle olmasına rağmen kendilerine has tırnakları çok güçlü ve uzundur. Düşmanlarıyla mücadele ederken en büyük silahları onlardır. Miskinler her ne kadar güçsüz gibi görünseler de tırnaklarıyla yaptıkları darbeler neticesinde düşmanlarına ciddi yaralar verebilirler. Az hareket ettikleri için fark edilmeleri zor olduğundan çoğu zaman öyle ciddi bir mücadeleye girmezler. En büyük rakipleri Jaguar ve Harpy kartalıdır. Kendilerini onlara fark ettirmediği sürece oldukça uzun yaşarlar. Yaşam süreleri 40 yılı bulabilen bu hayvanların yetişkinlerinin vücut uzunluğu 50 ile 60 cam arasındadır.

Gebelikleri 6 ay kadar sürer. Bu sürede doğumdan sonra yavruların sağlığı ve güvenli için yer ararlar. Palmiye ağaçları onlar için en ideal yerlerdir. Doğumdan sonra yavrular 1.5 ay gibi bir süre annelerine sarılarak yaşarlar. Anne zaman zaman yavrularını alıştırmak amacıyla onları bir çok sınava tabi tutar. Ağaca tırmanmak ve inmek bunların arasında en önemli olanıdır. Kimi zaman bu denemelerde yavrular yaralanıp ölebilir ama bu durum çok az görülür.

değişimi de bazı durumlarda rol oynamıştır.

Benzer yazılar