Yıldız Burunlu Köstebek

Yıldız Burunlu Köstebek , (Condylura cristata),burnunun ucunda simetrik ve halka şeklinde düzenlenmiş pembe renkli ve son derece hassas 22 duyargamsı uzantı yer alır. Köstebekgiller familyasına ait bir memeli hayvan türüdür.

Diğer köstebek türlerinden ilk bakışta kolayca ayırt edilen belirgin bir farkı vardır.  Yıldızı hatırlatan bu anatomik yapıdan dolayı yıldız burunlu köstebek adını almıştır. Yıldız duyargalarda bulunan ve Eimer organı olarak adlandırılan çok hassas dokunma hissine sebep olan sinir kümelerinden 25.000’den fazla bulunur. Diğer köstebek türlerinde ise bu rakam yalnızca 2.000’dir. Bu harika yapıya ilaveten yüzünde sayılamayacak kadar çok kıllar, bataklıklarda kolayca yolunu bulmak için eller, ayaklar ve bunlar üzerinde toprak kazmaya yarayan tırnaklarla donatılmıştır.  Bir avuca sığacak kadar, vücuduyla aynı uzunlukta (7–8 cm) kalın ve pullu bir kuyruğu vardır. Çiftleşme mevsiminde kuyruğu şişerek eski kalınlığının iki katına ulaşır. Kürkü mat kuzgunî siyahtır. Görme duyusu çok zayıftır. Bu hayvanların kol kemiği diğer memelilerden farklı olarak iri, dikdörtgenimsi olup çukur kazmak için geniş bir satıh meydana getirir. On pençeleri bahçıvan beli gibi keskin ve avuç içleri geniştir. Parmakları pençe gibi kuvvetli ve ilk dört parmağının üçü düz ve dışa doğru üçgenimsi kenarlıdır. Bu özellik yuva yapmak için mekanik bir avantaj sağlar.

Yeri kazarken yıldız şeklindeki antenli burnu ile avladığı solucanları hemen yemez, onları felç ederek bozulmadan saklamak üzere konserve haline getirir, daha sonra ihtiyacı olunca da yer.

İnsanı şaşırtacak kadar gayretli olan bu hayvanların yuvaları yağmurlar ve diğer tabii hadiseler neticesi tahrip olduklarında derhal yerine yenisini yaparlar. Yaptıkları tünelleri dinlenme, beslenme için kullandıkları gibi kışın dondurucu soğuklarından korunmak için de kullanırlar.

Sosyaldir, ufak koloniler hâlinde yaşar. Yavrulama zamanı son bahar sonları veya ilk bahar başlarıdır. İlk yavrular Şubat ortaları ile Mayıs ayı arasında dünyaya gelir. Bir ailede dört ilâ altı yavru vardır. Bazen yaz sonlarında köstebek ikinci defa yavrular. Yavru köstebekler doğuşta az çok gelişmiş durumdadırlar, iki ay sonra da kendi kendilerine yeterli duruma gelirler. Yeni doğan yavrular çıplak, ayakları zayıf derisi ince bir zarla kaplı vaziyettedir. Bunlar hızla gelişerek dört haftalık olduklarında yuvayı terk ederler.

Bataklıklar ve nemli tarlalar ana yaşam alanlarıdır. İyi yüzücüdür.Kuzey Amerika’da, Kanada ile ABD’de yayılım gösterir.

http://www.zoovidi.com/memeliler/yildiz-burunlu-kostebek.aspx

Benzer yazılar