Zebra Kuyruklu Kertenkele

Zebra Kuyruklu Kertenkele ( Callisaurus ) bir cins olan  güneybatı  ABD ve kuzeybatı Meksika’da yaşar . Amerikanın en hızlı koşan kertenkelelerinden birisidir. O kadar hızlı koşar ki ön ayaklarını yere basamaz.

Zebra Kuyruklu Kertenkele açık  çöl de ve oldukça sert dolu toprak, bitki örtüsü ve dağınık dağınık kayalar, ve ovalar da yaşar.

Bu kertenkelelerin  kuyrukları siyah bantlar haline genellikle sırtlarına aşağı eşleştirilmiş koyu gri noktalar serisi ile, kumlu kahverengi gri kaplıdır. Kuyruk alt siyah bantlarla beyazdır. Erkeklerin  karınlarının üzerinde mavi yamalar uzanan, onların yüzünde bir çift  siyah lekeler vardır. Dişiler  mavi yamalar vardır. Siyah çubuklar ya  soluktur ya da tamamen yoktur.

Zebra Kuyruklu Kertenkele gündüz avlanır. Onlar erken kalkarlar ve sıcak havalarda  aktiftirler. Günün en sıcak zamanlarında, kertenkele dans eder gibi bir ayağını indirirken zıt diğer elini indirirve  iki ayak üzerinde dönüşümlü durabilir. Tehdit edince kıvrılmış kuyrukları üzerine havalanarak  kısa mesafeler için kendi arka ayakları üzerinde koşturabilir.  Onlar  avcılar tarafından kovalanırken; güvenliği için kumun altında yuvalandığı bilinmektedir.

Yaz aylarında, 2 ila 8 yumurta yapar.Temmuz-Kasım aylarında her yerde yumurtalar serilir. Zebra Kuyruklu Kertenkele genelde böcekler, kelebekler, karıncalar, arılar , örümcekler ve diğer küçük kertenkelelerle beslenirler.  Onun diyeti bazen  bahar tomurcukları gibi bitki çiçeklerini içerir.

Video İçin: http://www.zoovidi.com/surungenler/zebra-kuyruklu-kertenkele

Benzer yazılar